Naujienos

2024 m. Tarptautinis SAR kongresas Vilniuje: akademinės bendruomenės vienybė prieš grėsmes

2024 m. birželio 25 – 27 d. Europos Humanitariniame Universitete Vilniuje vyko 2024 m. SAR (Scholars at Risk/Mokslininkai grėsmėje) Pasaulinis kongresas, kuris subūrė šimtus mokslininkų, žmogaus teisių gynėjų ir aktyvistų aptarti akademinės laisvės iššūkius pasaulyje ir ją ginti. 

Svarbus žingsnis kovojant už akademinę laisvę

Kongreso metu pranešimus pristatė 2022 m. Nobelio taikos premijos laureatė, Ukrainos pilietinių laisvių centro vadovė Aleksandra Matvichuk, Afganistano Amerikos universiteto prezidentas  dr. Ianas Bickfordas (Ian Bickford). Kongreso metu vyko diskusijos, kuriose nagrinėta akademinių bendruomenių padėtis Afganistane iki 2021 m. krizės ir po jos, tarptautinio akademinių laisvių monitoringo sistema, “Drąsos mąstyti” dialogai su pavojuje veikusiais mokslininkais iš Jemeno bei Etiopijos, EHU kaip egzilyje veikiančio baltarusiško universiteto patirtis, aukštojo mokslo veiklos palaikymas krizės sąlygomis Gazoje, mokslininkų, atsidūrusių pavojuje atstovavimas Jungtinių tautų ir regioniniuose formatuose, akademinės laisvės rezistencija Rusijoje ir už jos ribų (ypatingą dėmesį skiriant akademikams pavojuje atsidūrusiems dėl jų priešinimosi karo veiksmams Ukrainoje) ir kitomis temomis (su renginio programa galite susipažinti čia).

Kongrese dalyvavo daugiau nei 60 pranešėjų ir 240 akademinės bendruomenės narių iš Europos, Amerikos, Afrikos bei Azijos universitetų ir organizacijų. 

Kongreso metu SAR „Courage to Think“ apdovanojimas už drąsą ir akademinių vertybių saugojimą karo metu, įteiktas Ukrainos mokslininkams. Renginys organizuotas kartu su Europos humanitariniu universitetu (EHU), jo metu taip pat pristatyta EHU profesoriaus emerito Aleksandro Kalbaskos paroda „Neįmanoma svajonė“, kurioje vaizduojamas Europos humanitarinio universiteto uždarymas Minske ir persikėlimas į Vilnių 2004–2006 m. (su paroda ir EHU istorija galima susipažinti virtualiame ture: http://museum.ehu.lt/). 

2024 m. SAR Pasaulinis kongresas buvo svarbus žingsnis kovojant už akademinę laisvę visame pasaulyje. Mokslu grindžiama visuomenės raida – esminė žmogaus teisių ir teisingesnio pasaulio visiems sąlyga, todėl kongresas padėjo atkreipti dėmesį į augančias grėsmes akademiniams tyrimams ir mokslininkų saugumui, taip pat sutelkė tarptautinę bendruomenę kovojant už žinių laisvę. 

Daugiau informacijos apie Scholars at risk: https://www.scholarsatrisk.org/ 

Renginio rėmėjai:

  • Vilniaus miesto savivaldybė https://vilnius.lt/lt/
  • Mellon Foundation; Charina Endowment Fund; Charles Koch Foundation; European Union; Freedom House; Fritt Ord Foundation; Gerda Henkel Foundation; Henry Luce Foundation; Microsoft Corporation; National Endowment for Democracy; National University of Ireland; Maynooth; New York University; Open Society Foundations; Vivian G. Prins Foundation; Wiley Impact Fund; Winston Foundation, o taip pat EHU donorai: Europos Komisija, Šiaurės ministrų taryba, Lietuva bei Švedija.
Atgal

Galerija