Naujienos

EHU kviečia pasaulinio mąsto ekspertus kartu aptarti akademinei laisvei kylančias grėsmes

Europos humanitarinis universitetas (EHU) Vilniuje organizuoja tarptautinę apskrito stalo diskusiją “Grėsmė akademijai: 21-ojo amžiaus iššūkiai” (“Academy at Risk: Challenges of the 21st Century”). Diskusijoje dalyvaus vienas žymiausių aukštojo mokslo ekspertų pasaulyje, Amerikos mokslų ir meno akademijos prezidentas Jonathanas Fantonas.

Praėjus 13 metų, kai EHU buvo priverstas sustabdyti savo veiklą Minske, Europos akademinei laisvei vėl iškilo grėsmė. 2017-siais dvejoms unikalioms aukštosioms mokykloms — Vidurio Europos universitetui Budapešte ir Sankt Peterburgo Europos universitetui — iškilo reali priverstinio užsidarymo grėsmė. Savo veiksmais Rusijos ir Vengrijos vyriausybės lygiai taip pat, kaip ir 2004-iais Baltarusijos valdžia, kėsinasi į laisvosios akademijos branduolį — nepriklausomybę nuo ideologijos ir laisvę mąstyti.

Nepaisant to, kad 2004 metais EHU buvo brutaliai uždarytas, transanatlantinis donorų ir Lietuvos vyriausybės pastangų dėka, Vilniuje pavyko atkurti vienintelio nepriklausomo Baltarusijos universiteto veiklą tremtyje.

Europos akademinei bendruomenei ir anksčiau tekdavo susidurti su represijomis. 20-ojo amžiaus 30-aisiais metais daugelis vokiečių intelektualų buvo priversti palikti nacių Vokietiją ir tremtyje Njujorke įkūrti vieną garsiausių pasaulyje universitetų — Naująją socialinių tyrimų mokyklą (The New School for Social Research). Nuo 1982-ųjų iki 1999-ųjų Rektoriaus pareigas čia ėjo vienas žymiausių pasaulio švietimo ekspertų Jonathanas Fantonas, dabar — Amerikos mokslų ir menų akademijos prezidentas.

Kuo grįsta represinių režimų agresiją? Su kokiais iššūkiais susiduria visuomenė, kai valdžia siekia užkirsti kelią akademinėms laisvėms? Koks yra kritinio mąstymo ir nepriklausomų socialinių įtampų tyrimų vaidmuo posttotalitarinėse visuomenėse? Sausio 26 d. buvusiame Augustinų vienuolyne Vilniuje, kur yra įsikūręs naujasis EHU studijų korpusas, vyks tarptautinė apskrito stalo diskusija šiems klausimams aptarti. Preliminari renginio programa yra pasiekiama pagal nuorodą.

Renginio pabagoje Jonathanui Fantonui bus įteiktas EHU Garbės daktaro laipsnis.

Atgal